U sklopu obilježavanja Mjeseca borbe protiv međuvršnjačkog nasilja, u našoj školi je planirano i realizovano niz aktivnosti. Započeli smo sa radionicom na Vijeću učenika na temu „Empatija“ koju su učenici rado prihvatili i sudjelovali u radu. Diskusijom i razmjenom mišljenja dali su nam do znanja da ovakve teme što češće treba aktualizirati s ciljem razvijanja podsticajnog i sigurnog okruženja u školi i sredini u kojoj žive. Zajedničkim radom i snagama došli smo do sljedećih zaključaka:
- empatija omogućuje da brinemo jedni o drugima i prepoznajemo tuđe potrebe
- empatija omogućuje ljudima da izgrade prijateljske odnose i međusobno razumijevanje
- empatija je zaslužna za međusobno razumijevanje i bolju komunikaciju
- empatijom se borimo protiv međuvršnjačkog nasilja
Radionicu je realizovala pedagogica škole.
Svoje znanje koje su stekli na radionici, učenici su dalje prenijeli na odjeljenskim zajednicama sa jasnim ciljem da empatijom stvaramo sigurno okruženje za sve nas. Na odjeljenskim zajednicama, razrednici su takođe realizovali i temu „Nenasilno rješavanje problema“.
Dana, 12. marta, našu školu posjetio je Odjel za maloljetničku delikvenciju i seksualne delikte ispred MUP–a te održali predavanje na temu „Društveno neprihvatljiva ponašanja“. Predavanju su prisustvovali svi učenici I–og razreda i aktivno sudjelovali u radu i predavanju.
Nastavili smo sa literarnim konkursom na temu“ Nasilje nije moj izbor“.
Za najbolji rad odlučila je tročlana komisija u sastavu profesora bosanskog jezika, profesorice Amre Hadžibeganović, profesora Bećirović Mirzeta i profesora Ervina Mujabašića, te u velikoj konkurenciji odlučila da pobjedničku krunu nose radove učenica Mujabašić Amre i Paprikić Džane, učenice IV1 odjeljenja.
Sljedeća aktivnost je rad u sekciji Borba protiv bolesti ovisnosti sa profesoricom Aljić Fikretom. Članovi sekcije su vrijedno radili na izradi panoa i letaka koji će dalje dijeliti u lokalnoj zajednici i širiti prijateljstvo i podršku. Moto našeg rada je „Škola je žrtva nasilja“ i Otvorimo kišobran nenasilja“. Takođe, izložba likovnih radova na ulazu u školu svakom gostu pokazuje da nasilju nije trend i da mu nije mjesto nigdje a posebno u školi.
Roditeljski sastanci se održavaju u svim odjeljenjima u mjesecu martu na temu „Kvalitetna nenasilna komunikacija u rješvanju konfliktnih situacija“. U prvom razredu, radionice je vodio pedagog škole i zaključak je da je odabrana tema naišla na pozitivan odjek kod roditelja koji su se aktivno uključivali u rad te iznosili svoje prijedloge i mišljenja. Takođe, i u svim drugim odjeljenjima koje su realizovali razrednici radionica je bila odlična prilika i za razmjenu novih iskustava i znanja.
Koordinator aktivnosti : Bešlagić Amra, pedagogica škole